Klub

Polonia Warszawa świętuje 112 lat!

Data publikacji: 19.11.2023

19 listopada jak co roku jest głównym dniem obchodów rocznicy Polonii Warszawa będącej Dumą Stolicy. Dziś równie dumnie każdy kibic naszej społeczności świętuje kolejną rocznice naszego klubu, który od początku swojego istnienia dostarcza wielu emocji. Najstarszy klub w Warszawie jest w wielu momentach lustrem historii Polski. W ostatnich latach dzięki przejęciu Polonii Warszawa przez Gregoire Nitot w marcu 2020 i mobilizacji kibiców Klub ma nową szansę, by odzyskać dawną świetność.

Polonia Warszawa to nie tylko najstarszy klub piłkarski w Warszawie – to sportowa legenda, której historia chwyta za serce, inspiruje, zaskakuje oraz daje nadzieję na przyszłość. Pełne wzlotów i upadków dzieje drużyny tworzonej przez ludzi z pasją pokazują, że niezłomny duch walki Czarnych Koszul i gorące wsparcie kibiców budują unikalny charakter Polonii Warszawa.

Jesteśmy najstarszym klubem piłkarskim w Warszawie, który nieprzerwanie od 1911 tworzy historię piłki nożnej. Współtworzyliśmy PZPN – Polski Związek Piłki Nożnej (1919) oraz Polską Ligę Piłki Nożnej. Dwukrotnie wywalczyliśmy prestiżowy tytuł Mistrza Polski (1946 i 2000) oraz zdobyliśmy Puchar Polski (1952 i 2001). Od blisko 100 lat gramy na legendarnym stadionie przy ul. Konwiktorskiej 6 „K6”, który był świadkiem przełomowych wydarzeń w polskiej historii i miejscem walk podczas Powstania Warszawskiego. Przypomnijmy sobie kilka najważniejszych kart w dotychczasowej, bogatej historii naszego klubu.

Wszystko zaczęło się w 1911 roku. Istniejące w ramach Warszawskiego Koła Sportowego dwie drużyny gimnazjalne: Stella i Merkury postanowiły połączyć siły. Stało się to za sprawą kapitana jeszcze innej drużyny – Wacława Denhoffa-Czarnockiego, on też wymyślił patriotyczną nazwę klubu – Polonia. W czasach zaboru rosyjskiego nadanie takiej nazwy drużynie było wyjątkowym aktem patriotyzmu i odwagi, Polska nie widniała wówczas na oficjalnych mapach Europy. Swój pierwszy, historyczny mecz Polonia zagrała właśnie 19.11.1911 roku z drużyną Korony Warszawa, spotkanie zakończyło się zwycięstwem Korony 4:3.

Informacja prasowa o meczu rozegranym pomiędzy Polonią Warszawa a Koroną Warszawa 19 listopada 1911 roku @WikiCommons

Początkowo Polonia rozgrywała swoje mecze w strojach w biało-czarne pasy. Od 1913 roku Polonia grała w popularnych „Czarnych Koszulach”, który później stał się również przydomkiem naszego klubu. Istnieją dwie teorie, dla których Polonia przywdziała takie a nie inne barwy i zapewne obie mają w sobie wiele prawdy. Pierwsza z nich mówi o tym, że było to nawiązanie do żałoby po ojczyźnie, która na tamten moment nie wróciła jeszcze na mapy Europy, nasz kraj wciąż znajdował się pod zaborami. Natomiast druga teoria, bardziej prozaiczna i praktyczna, mówi o tym, że akurat takie koszulki udało się zakupić a na dodatek ich plusem było to, że mniej brudziły się w trakcie rozgrywania meczów na błotnistych boiskach w Warszawie.

 W 1915 roku Polonia Warszawa przekształca się formalnie w klub sportowy. 08.10.1915 w mieszkaniu przy ul. Zgoda 12 z inicjatywy Tadeusza Gebethnera, Mariana Strzeleckiego i Stefana Pronaszki odbyło się zebranie założycielskie. Pierwszym, historycznym oficjalnym prezesem Polonii Warszawa został Tadeusz Gebethner.

Po lewej pierwszy prezes Polonii Warszawa – Tadeusz Gebethner, obok pierwszy historyczny herb Polonii – biało-czerwona tarcza

W 1917 roku. Polonia po raz rozegrała mecz z zagraniczną drużyną – węgierskim Magyar AC.

W 1923 Polonia Warszawa otrzymuje od władz miasta teren pod budowę boiska w okolicach Dworca Gdańskiego. 5 lat później w 1928 roku obiekt zostaje oficjalnie otwarty i pozostaje siedzibą klubu do dnia dzisiejszego. W tym samym roku klub otrzymał nagrodę Najpopularniejszego klubu w Polsce w plebiscycie Przeglądu Sportowego.

Stadion Polonii „wczoraj i dziś”

Koniec lat 30. XX. wieku to okres dynamicznego rozwoju klubu. Piłkarze byli czołowym zespołem ligi, planowano rozbudowę stadionu, w kadrze na Igrzyska Olimpijskie, które miały odbyć się w 1940 roku znalazło się 9 zawodników reprezentujących na co dzień barwy Polonii Warszawa. Nadchodząca II WŚ przerwała okres rozwoju naszego klubu.

Okres II Wojny Światowej to bardzo trudny czas w historii Polski jak i Polonii Warszawa. Lista poległych sportowców i działaczy Czarnych Koszul w trakcie tego okresu zawiera 58 nazwisk. W trakcie powstania zginął m.im pierwszy prezes Polonii Warszawa Tadeusz Gebethner (w wyniku ran odniesionych w trakcie Powstania Warszawskiego). Poza codziennymi walkami w Powstaniu, organizowano podziemne rozgrywki piłkarskie o Mistrzostwo Warszawy, które zarówno w 1942 jak i 1943 roku wygrała Polonia. Ważne miejsce w trakcie krwawej historii Powstania odegrał również Stadion Polonii. W nocy z 21 na 22 sierpnia 1944 roku legendarne bataliony „Zośka” oraz „Pięść” próbowały przedrzeć się przez boisko Polonii w stronę Dworca Gdańskiego, niestety natarcie zostało odparte przez Niemców a na boisku Polonii poległo 13 powstańców.

W powojennych czasach pierwszym wartym odnotowania wydarzeniem jest historyczne, pierwsze Mistrzostwo Polski zdobyte przez Polonię w 1946 roku – symbolicznie nazywane „Mistrzostwem na zgliszczach Warszawy”. Mistrzowską drużynę tworzyli w ogromnej większości zawodnicy wywodzący się z Warszawy. Mecz finałowy Polonia rozegrała na stadionie Wojska Polskiego przy Łazienkowskiej (stadion przy Konwiktorskiej był zrujnowany działaniami wojennymi). Polonia w finale pokonała 3:2 AKS Chorzów. Niestety zmiany polityczne w naszym kraju prowadzące do centralizacji sportu wpłynęły bardzo niekorzystnie na dalszą historię Polonii. Symbolem powolnego upadku sportowego Polonii było zdobycie w 1952 roku Pucharu Polski przy jednoczesnym spadku do II ligi. W tamtym momencie zapewne nikt nie zakładał że rozbrat z najwyższą klasą rozgrywek piłkarskich potrwa 41 lat! To właśnie do tego okresu nawiązują słowa oficjalnego hymnu Polonii Warszawa śpiewanego na początku każdego meczu „Za te czterdzieści lat… za trzeciej ligi smak! (…)”.

Pamiątkowe zdjęcie pierwszego Mistrzostwa Polski zdobytego przez Polonię Warszawa w 1946/
fot. Zbiory R. Gawkowskiego

Marzenie o powrocie na piłkarskie szczyty w Polsce ziściło się w 1993 roku. Podwaliny pod ten sukces podłożył aktualny honorowy prezes Polonii Warszawa Jerzy Piekarzewski. Następnie wraz z przejęciem klubu przez przedsiębiorcę Janusza Romanowskiego nadeszła era kolejnych sukcesów w Polonii. Jerzy Engel wraz Dariuszem Wdowczykiem byli architektami stworzeni zespołu, który wywalczył mistrzostwo Polski (2000), Superpuchar Polski (2000), Puchar Ligi (2000) oraz Puchar Polski (2001).

Problemy finansowe ówczesnego właściciela Polonii Janusza Romanowskiego w połączeniu z nagłą śmiercią sympatyka Czarnych Koszul Jana Ranieckiego, który podjął próbę ratowania klubu poprzez założenie spółki spowodowało, że po 10 latach gry na najwyższym poziomie znowu występowaliśmy na jego zapleczu. *

W 2006 roku klub na poziomie zaplecza Ekstraklasy przejął biznesmen Józef Wojciechowski. W 2008 roku w wyniku decyzji o odkupieniu pakietu większościowego Groclinu Grodzisk – Wielkopolski doszło do przejęcia wszystkich zawodników Groclinu wraz z licencją na grę w Ekstraklasie. W efekcie tego od 2008 do 2013 roku Polonia występowała na boiskach najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. W tym czasie na wyróżnienie zasługuje pokonanie na własnym boisku derbowego rywala – Legii 1:0 w maju 2010 roku po 60 latach, oraz efektowne zwycięstwo 3:0 z tym rywalem w sierpniu tego samego roku. W listopadzie 2011 roku przy okazji meczu z Lechem Poznań świętowaliśmy okrągłą 100. rocznicę powstania klubu. W tamtym okresie Polonia najwyżej uplasowała się na 4. miejscu w Ekstraklasie w sezonie 08/09.

W 2012 roku Józef Wojciechowskiego podjął decyzję o zaprzestaniu sponsorowania klubu, spowodowało to wyprzedaż i odejście grupy zawodników, którzy reprezentowali wcześniej barwy warszawskiej Polonii. Finalnie 16 lipca 2012 Józef Wojciechowski sprzedał 100% udziałów w klubie właścicielowi innej drużyny piłkarskiej GKS Katowice – Ireneuszowi Królowi, który początkowo chciał zmienić nazwę klubu na KP Katowice. Wycofał się jednak z tego pomysłu i postanowił pozostawić klub w Warszawie. Jak się później okazało był to początek końca dobrych informacji dla naszego klubu. 28 maja 2013 Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych PZPN nie przyznała Polonii licencji na grę w Ekstraklasie w sezonie 2013/2014 z powodu zaległości finansowych. Mimo braku licencji piłkarze walczyli o jak najwyższe miejsce w lidze, ostatecznie zajmując 6 pozycję. Po zakończeniu sezonu większość zawodników rozwiązała umowy z powodu nie otrzymania zaległych pensji.

Dzięki grupie najbardziej wiernych kibiców, PZPN przychylił się do ich petycji i klub mógł reaktywować się nowej odsłonie na poziomie IV. ligi. Pomimo początkowych sukcesów i awansu już w pierwszym sezonie do 3. Ligi klub borykał się z różnymi problemami finansowymi w efekcie, których raz w sezonie 2015/16 udaje nam się opuścić 3.ligowe boiska, ale tylko na jeden sezon.

W 2020 właścicielem Polonii Warszawa zostaje Gregoire Nitot, który decyduje się na zainwestowanie w odbudowę klubu. Dzięki jego zaangażowaniu, a także wsparciu Sponsora Głównego firmy Sii Polska, Polonia Warszawa rozpoczyna swoje #Odrodzenie. W niezwykle emocjonujących okolicznościach wywalcza awans na poziom centralny i po 5 latach wydostaję się z III ligi. Piłkarze prowadzeni przez trenera Rafała Smalca przez cały sezon starają się dogonić lidera rozgrywek – Legionovię Legionowo. Tylko pierwsze miejsce w tabeli gwarantuje awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Losy awansu znacząco rozstrzygnęły się w bezpośrednim starciu między Polonią Warszawa a Legionovią Legionowo na stadionie przy ulicy Konwiktorskiej 6 w przedostatniej kolejce. Przy wypełnionych po brzegi trybunach bramka w ostatniej minucie doliczonego czasu gry na 3:2 pozwoliła prześcignąć dotychczasowego lidera i na kolejkę przed końcem wysunąć się na prowadzenie w tabeli. W ostatnim meczu sezonu piłkarze Polonii przypieczętowali awans pokonując na wyjeździe Wissę Szczuczyn 3:1. W sezonie 22/23 zaliczamy drugi awans z rzędu! Wracamy na zaplecze Ekstraklasy. Już w pierwszym sezonie po powrocie na poziom centralny nasza drużyna wywalcza awans do 1.ligi. Zajmujemy pierwsze miejsce w tabeli tym samym wywalczając drugi rok z rzędu tytuł mistrzowski rozgrywek. Awans wywalczamy na dwie kolejki przed końcem sezonu pokonując na własnym stadionie Olimpię Elbląg 2:0.

C.D.N…

Każdy z kibiców ma inne wspomnienia związane z Polonią Warszawa. Nasz klub to piękne lata, sukcesy, wygrane, porażki, spadki, awanse. To także trudne chwile, które często RAZEM udało się przetrwać. Obszerną historię naszego klubu trudno w pełni opisać nawet w tak obszernym artykule i w przyszłości w naszej skromnej opinii historia ta stanowi gotowy scenariusz na film, który z chęcią obejrzeliby zapewne nie tylko Warszawiacy. Nie byłby to film rozrywkowy, komercyjny, byłby to film o społeczności, wartościach, klubie, który nigdy nie zginał, bo zawsze znaleźli się ludzie, kibice, którzy mieli i mają go w sercu.
Polonia to tysiące meczów, ludzi, wydarzeń czy miejsc, które nigdy nie zostaną wymazane z naszej pamięci, dziedzictwo Polonii od zawsze i na zawsze będzie nierozerwalnie związane z historią Polski jak i Warszawy. Bo Polonia znaczy Polska.

Chcesz być częścią tej niesamowitej i bogatej historii? Dołącz do naszej społeczności kibiców najstarszego klubu stolicy. A wszystkim naszym kibicom, niezależnie od tego kiedy zaczęliście swoją przygodę z Polonią życzymy w tym szczególnym dniu wszystkiego najlepszego!
*Opracowane na podstawie książki 100 lat KS Polonia Warszawa Jacka C. Kamińskiego