Historia
- Strona główna
- ›
- Historia
POZNAJ HISTORIĘ POLONII WARSZAWA
Polonia Warszawa to nie tylko najstarszy klub piłkarski w Warszawie – to sportowa legenda, której historia chwyta za serce, inspiruje, zaskakuje oraz daje nadzieję na przyszłość. Pełne wzlotów i upadków dzieje drużyny tworzonej przez ludzi z pasją pokazują, że niezłomny duch walki Czarnych Koszul i gorące wsparcie kibiców budują unikalny charakter Polonii Warszawa.
Dołącz do procesu odrodzenia Polonii Warszawa i stań się częścią nowej historii Czarnych Koszul, z której wszyscy będziemy dumni!
HISTORIA OSIĄGNIĘĆ I PASJI
1911
Dwie drużyny gimnazjalne, Stella i Merkury, istniejące w ramach Warszawskiego Koła Sportowego łączą siły – powstaje Polonia (łac. Polska).
Listopad 1911
Polonia gra swój pierwszy mecz z Koroną. Spotkanie odbywa się na Agrykoli i kończy się wynikiem 4:3 dla Korony.
Wiosna 1913
Zawodnicy Polonii po raz pierwszy grają w czarnych strojach i otrzymują przydomek „Czarne Koszule”.
Październik 1915
Odbywa się zebranie założycielskie z inicjatywy Tadeusza Gebethnera, Mariana Strzeleckiego i Stefana Pronaszki – Polonia Warszawa przekształca się formalnie w klub sportowy.
Lipiec 1917
Polonia rozgrywa swój pierwszy mecz z drużyną zagraniczną – węgierskim Magyar AC.
1921
W pierwszych rozgrywkach o mistrzostwo Polski Czarne Koszule zdobywają tytuł wicemistrza. Polonia dominuje w grupie warszawskiej z imponującym dorobkiem bramkowym – 21 bramek zdobytych kontra 1 stracona.
1923
Zespół otrzymuje od władz miasta teren pod budowę boiska w pobliżu Dworca Gdańskiego.
1923
Polonia odnosi prestiżowy sukces, pokonując po raz pierwszy w swej historii zespół zagraniczny, którym jest silna węgierska drużyna Vasasok Sport Clubja.
1926
Polonia zdobywa mistrzostwo Warszawy po raz szósty. W tym czasie na boisku wyróżniają się bracia Stefan i Jan Loth oraz Artur Marczewski, którzy zostają powołani na pierwszy w historii międzynarodowy mecz piłkarski reprezentacji Polski.
Wrzesień 1928
Stadion Polonii Warszawa przy ul. Konwiktorskiej 6 zostaje oficjalnie otwarty – pozostaje siedzibą Klubu do dzisiaj.
Jesień 1928
W drużynie debiutuje 19-letni Władysław Szczepaniak, który w przyszłości stanie się symbolem Klubu.
1931
Gracz Czarnych Koszul – Jerzy Bułanow – zostaje wybrany przez Przegląd Sportowy najlepszym polskim piłkarzem.
1939
Związek Polskich Związków Sportowych uznaje Polonię za najlepszy polski klub sportowy w 1938 roku.
1939–1945
W związku z działaniami wojennymi rozgrywki piłkarskie organizowane są w warunkach konspiracyjnych – Polonia dwukrotnie, w 1942 i 1943 roku, sięga po tytuł mistrza Warszawy.
Sierpień 1944
W czasie Powstania Warszawskiego oddziały powstańcze Batalionu Zośka, Batalionu Pięść i Batalionu Czata 49 wyprowadzają przez boisko Polonii uderzenie w stronę Dworca Gdańskiego. Atak kończy się niepowodzeniem.
Marzec 1945
Odbywa się pierwszy mecz Polonii w wyzwolonej stolicy. Spotkanie z lokalnym rywalem RKS Okęcie kończy się wynikiem 3:3.
1946
Czarne Koszule zdobywają tytuł mistrza Polski, pokonując AKS Chorzów 3:2 w obecności 25 tysięcy widzów. W związku ze zniszczeniami wojennymi na stadionie Polonii spotkanie rozgrywa się na obiekcie Legii.
1949
Władze komunistyczne przemianowują Polonię Warszawa na Kolejarz Warszawa i przydzielają jej resortowego „sponsora” PKP, co prowadzi do niedofinansowania i marginalizacji Klubu.
Grudzień 1952
Czarne Koszule pokonują Legię 1:0 w finale Pucharu Polski. Bramkę przesądzającą o triumfie strzela w 50. minucie spotkania Zdzisław Wesołowski.
Sierpień 1956
Polonia wyjeżdża do Węgier i rozgrywa serię meczów towarzyskich z Törekvésem Budapeszt, Szombathelyi Törekvés i Pécsi Törekvés.
1957
W odpowiedzi na przyzwolenie władz ligi, Polonia jako pierwszy klub w Warszawie i drugi w Polsce wraca do swojej tradycyjnej nazwy.
1964
Pomimo spadku do III ligi, Polonię wspierają ogromne rzesze wiernych fanów. Na meczu o mistrzostwo pojawia się ok. 20 tysięcy kibiców.
1965
Obchodzony jest jubileusz 50-lecia oficjalnej rejestracji Klubu. Grono założycieli i pierwszych sportowców zbiera się na Agrykoli, zaś na Konwiktorskiej odbywa się szereg imprez piłkarskich.
1974
Polonia Warszawa powraca do II ligi jako bezkonkurencyjny faworyt z kilkunastopunktową przewagą.
1975
Kibice działający w ramach oficjalnego Klubu Kibica Czarnych Koszul zostają uznani przez „Przegląd Sportowy” za najlepszą dopingującą grupę w Polsce.
1981
Czarne Koszule biorą udział w Pucharze Króla Tajlandii. Drużyna zajmuje w turnieju 3. miejsce, wygrywając 5 meczów, remisując 1 i przegrywając 2.
1989
Z inicjatywy Michała Domańskiego – kibica Polonii, biznesmena i historyka – I drużyna piłki nożnej oraz koszykówki zostają przekształcone w KS Polonia S.A. Transformacja prowadzi do znacznej poprawą wyników Czarnych Koszul.
1993
Po blisko 40 latach w II i III lidzie, Polonii udaje się awansować do I ligi.
1993
Polonia awansuje do Ekstraklasy, jednak w związku z brakiem środków finansowych i bazy treningowej w kolejnym sezonie spada do II ligi.
1996
Po dwóch latach nieobecności, Czarne Koszule wracają do I ligi razem z Wisłą Kraków.
1998
Polonia Warszawa zdobywa zasłużony tytuł wicemistrza Polski.
1999
Drużyna Polonii zapewnia sobie miejsce w półfinale Pucharu Intertoto UEFA.
Jesień 1999
Zespół prowadzony przez Jerzego Engela i Dariusza Wdowczyka zostaje liderem Ekstraklasy.
2000
Polonia zdobywa Puchar Ligi, a następnie zapewnia sobie drugie w historii mistrzostwo Polski, pokonując na ul. Łazienkowskiej Legię Warszawa 3:0.
Lipiec 2000
Czarne Koszule zdobywają Superpuchar po zwycięstwie z Amicą Wronki 4:2.
2001
Pomimo trudności finansowych Klubu, Czarnym Koszulom udaje się zdobyć Puchar Polski.
2002
Powstaje spółka KSP Polonia Warszawa, której właścicielem jest Jan Raniecki. Jego inwestycje mają doprowadzić do otrzymania przez Polonię licencji na grę w Ekstraklasie. Z czasem decyduje się na sprzedaż Klubu.
2006
Polonia zostaje odkupiona przez budowlano-deweloperskiego potentata J.W. Construction oraz jej prezesa i założyciela Józefa Wojciechowskiego.
2008
Dzięki fuzji z Dyskobolią Grodzisk Wielkopolski w następnym sezonie Polonia rozpoczyna rozgrywki w Ekstraklasie.
Listopad 2011
W 13. kolejce Ekstraklasy Polonia podejmuje na własnym stadionie zespół Lecha Poznań. Zwycięskie spotkanie jest również okazją do świętowania 100. rocznicy powstania Klubu.
Kwiecień 2012
Po serii niepowodzeń w sezonie 2011/2012, Wojciechowski podejmuje decyzję o zaprzestaniu sponsorowania Klubu, co prowadzi do wyprzedaży i odejścia grupy zawodników reprezentujących do tej pory barwy warszawskiej Polonii.
Lipiec 2012
Wojciechowski sprzedaje 100% udziałów w Klubie właścicielowi innej drużyny piłkarskiej GKS Katowice – Ireneuszowi Królowi, a nowym trenerem zostaje Piotr Stokowiec.
2012/2013
Piłkarze Polonii kończą rundę jesienną na 3. miejscu, a cały sezon na 6. miejscu, co zostaje uznane za duży sukces.
Wiosna 2013
Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych Polskiego Związku Piłki Nożnej wydaje decyzję odmowną w zakresie przyznania Klubowi licencji uprawniającej do gry w sezonie 2013/2014.
Czerwiec 2013
Po bezowocnej próbie zgłoszenia drużyny do I ligi, Król składa wniosek o upadłość spółki.
Lato 2013
PZPN przychyla się do petycji stowarzyszenia zawiązanego przez grupę najbardziej wiernych kibiców Polonii i Klub rozpoczyna rozgrywki od IV ligi.
2013–2020
Od czasu degradacji z Ekstraklasy, Polonia Warszawa przeżywa wzloty i upadki, oscylując między IV a II ligą i wciąż boryka się z problemami finansowymi.
Marzec 2020
Właścicielem Polonii zostaje Gregoire Nitot, który decyduje się zainwestować w jej odbudowę. Przed przejęciem Klubu w mediach społecznościowych rozpoczyna się akcja #BonjourGregoire, która jest reakcją na hejt kibiców Legii Warszawa wobec nowego inwestora. Wspierają ją ogólnopolskie media.
Czerwiec 2022
Polonia Warszawa w niezwykle emocjonujących okolicznościach wywalcza awans na poziom centralny i po 5 latach wydostaje się z III ligi. Piłkarze trenera Rafała Smalca doganiają na koniec sezonu Legionovię Legionowo awansując na pozycję lidera. Tylko pierwsze miejsce w tabeli gwarantuje awans.
Czerwiec 2023
Drugi awans z rzędu! Wracamy na zaplecze Ekstraklasy. Już w pierwszym sezonie po powrocie na poziom centralny nasza drużyna wywalcza awans do 1.ligi. Zajmujemy pierwsze miejsce w tabeli gwarantując sobie awans na dwie kolejki przed końcem sezonu.
Czerwiec 2024
Polonia Warszawa po wywalczenie dwóch awansów z rzędu przystąpiła do rozgrywek pierwszej ligi, grając na tym poziomie rozgrywkowym po raz pierwszy od czasu degradacji z Ekstraklasy w 2013 roku. Drużyna Rafała Smalca zrealizowała cel nadrzędny jakim było utrzymanie na zapleczu piłkarskiej elity.
GALERIA SŁAW POLONII WARSZAWA
Grzegorz Wojdyga
Piłkarz Polonii w latach 2006–2009 i 2014–2021; mimo trudnej sytuacji Klubu zdecydował się na powrót i w 2016 wywalczył z drużyną awans do II ligi; wieloletni kapitan Czarnych Koszul, który motywował zespół do walki w każdym meczu
Łukasz Piątek
Wychowanek Polonii od 6. roku życia związany z Klubem; piłkarz Polonii w latach 2005–2013; w 2020 dołączył ponownie do Klubu, by pomóc mu w walce o powrót do czasów świetności; w barwach Czarnych Koszul rozegrał ponad 250 meczów
Piotr Dziewicki
Piłkarz Polonii w latach 1994–2002 i 2009–2010; Mistrz Polski; zdobywca Pucharu Ligi, Superpucharu Polski, Pucharu Polski; trener Polonii 2013–2014
Emmanuel Olisadebe
Zawodnik Polonii w latach 1997–2000; w barwach Czarnych Koszul zadebiutował w Ekstraklasie i wywalczył wicemistrzostwo (1997) i mistrzostwo kraju (2000); najskuteczniejszy obcokrajowiec w historii Klubu
Wojciech Szymanek
W Polonii od 11. roku życia; występował w Ekstraklasie i europejskich pucharach; nie pozostawił Klubu w krytycznym momencie; wrócił do Polonii w 2014 po degradacji do IV ligi; szkoleniowiec I drużyny w latach 2015–2021
Arkadiusz Bąk
Piłkarz Polonii w latach 1996–2002 i 2002–2003; zdobywca mistrzostwa kraju, Pucharu Ligi, Pucharu Polski oraz Superpucharu w barwach Czarnych Koszul; do tej pory jedyny zawodnik Polonii z tytułem króla strzelców Ekstraklasy (14 bramek, sezon 1997/1998)
Dariusz Wdowczyk
Trener Polonii Warszawa w latach 1998–2000 i 2007–2008; jako szkoleniowiec Czarnych Koszul poprowadził drużynę do tytułu mistrza Polski w 2000
Igor Gołaszewski
Piłkarz Polonii w latach 1995–1997 i 1997–2006; Mistrz Polski; zdobywca Pucharu Ligi, Superpucharu Polski, Pucharu Polski; trener Polonii w latach 2015–2017
Jerzy Piekarzewski
Honorowy prezes Polonii; związany z Polonią od 1948 roku
Zdzisław Sosnowski
Piłkarz; mistrz Polski 1946; zdobywca Pucharu Polski 1952
Kazimierz Górski
Utytułowany szkoleniowiec, sympatyk Czarnych Koszul, który przez wiele lat wspierał niezależnie od poziomu ligowego drużynę Polonii. W sezonie 1968/1969 należał do sztabu szkoleniowego Polonii pełniąc rolę trenera – konsultanta. Do dziś na trybunie VIP znajduje się wyjątkowe krzesełko z tabliczką podpisaną jego imieniem.
Henryk Borucz
Piłkarz; mistrz Polski 1946, zdobywca Pucharu Polski 1952; reprezentant Polski
Władysław Szczepaniak
Mistrz Polski 1946; rozegrał ok. 650 meczów w Polonii; uczestnik IO
Mieczysław Ałaszewski
Najlepszy strzelec w historii Polonii na najwyższym poziomie rozgrywkowym
Jerzy Bułanow
Wieloletni kapitan Polonii i reprezentacji Polski
Jan Loth
Reprezentant Polski; jedyny polski piłkarz, który zagrał w pierwszej reprezentacji w bramce i w polu
Tadeusz Gebethner
Współzałożyciel Polonii; pierwszy prezes; zawodnik Polonii w latach 1915–1925
Stefan Loth
Kapitan i wiceprezes Polonii; podpułkownik dyplomowany piechoty Wojska Polskiego
Wacław Gebethner
Współzałożyciel Polonii; mistrz Polski w lekkoatletyce
Kazimierz Sosnkowski
Prezes Polonii w latach 1928–1939; dowódca wojskowy; działacz niepodległościowy
August Loth
Honorowy prezes Polonii po 1924 roku (od 1921 prezes rzeczywisty)
USTRZEL NAJŚWIEŻSZE NEWSY I RABATY!
Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych zostały określone w Polityce Prywatności