GLÓWNY SPONSOR Sponsor Sii

Właściciel i prezes

GREGOIRE NITOT

Właściciel i prezes Polonii Warszawa od marca 2020 r. 

Gdy w marcu 2020 zapadły ostateczne decyzje i Gregoire Nitot przejął Polonię, Klub ponownie znajdował się na skraju bankructwa. Długi spółki wynosiły wtedy ponad 2 mln zł, a sportowcy i pracownicy nie otrzymywali wynagrodzeń od miesięcy. Nie było także środków na pokrycie kosztu wynajmu stadionu, opłaty itp. Sytuacja była na tyle zła, że przed akwizycją przez Gregoire Nitot ówczesny prezes, trener i wielu piłkarzy odeszło z Klubu w grudniu 2019 ze względu na trudności finansowe.  

W efekcie Klub nie uzyskał akredytacji PZPN do rozpoczęcia rozgrywek i nie rozegrał pierwszego meczu rundy wiosennej 7 marca 2020. Gdyby nie przejęcie pakietu większościowego akcji przez Nitot, najstarszy Klub piłkarski w stolicy przestałby istnieć. 

Przed przejęciem Klubu Nitot spotkał się z atakami agresji. W lutym 2020 trwały negocjacje dotyczące zakupu przez niego pakietu większościowego Polonii. Dowiedzieli się o tym kibice Legii. Na wiadomość zareagowała niewielka grupa agresywnych chuliganów – podczas meczu ŁKS Łódź z Legią Warszawa wywiesili oni na trybunach skandaliczny transparent z napisem: „Monsieur Nitot, il nest pas encore trop tard pour se retirer. Vous avez encore des clients, l’entreprise fonctionne encore…” (po polsku: „Panie Nitot, nie jest za późno, żeby się wycofać. Ma Pan jeszcze klientów, firma jeszcze funkcjonuje…”). Kibice Polonii zainicjowali akcję wyrażającą sprzeciw wobec ataków agresji w polskiej piłce nożnej i okazującą swoje poparcie dla nowego inwestora, publikując w mediach społecznościowych zdjęcia i wpisy z hasztagiem #BonjourGregoire. Do akcji przyłączyły się tysiące fanów innych klubów z całej Polski. Wśród nich było także wielu kibicow Legii, którzy nie mogą się doczekać powrotu derbów w Warszawie. O całej sytuacji było głośno w ogólnopolskich mediach

Dziś jednym z celów Nitot jest wyeliminowanie agresji i nienawiści oraz stworzenie wspaniałej, pozytywnej atmosfery na trybunach Polonii, także w stosunku do kibiców rywali. 

Prezes Polonii wychowywał się nad Sekwaną, ale z Polską jest związany od wielu lat. Warszawa zajmuje specjalne miejsce w jego sercu – po raz pierwszy przyjechał tu w 2000 roku na 10 miesięcy w ramach wymiany studenckiej Erasmus. Od 2006 roku, kiedy założył firmę Sii Polska, mieszka tu na stałe, a od 2016 posiada polskie obywatelstwo. Jego żona Irena, z którą ma troje dzieci urodzonych w Warszawie, również jest Polką. 

Greg (tak zwracają się do niego współpracownicy) uwielbia rywalizację i szalone projekty, których mało kto by się podjął – najbardziej fascynującym i jednocześnie najbardziej wymagającym jest przywrócenie dawnej świetności Polonii Warszawa.

Dlaczego zainwestowałeś w Polonię Warszawa kiedy Klub był na skraju bankructwa?

Dzięki dywidendom pobieranym z Sii miałem prywatnie dużo oszczędności. Mógłbym za te pieniądze kupić udziały w jakiejś dobrze prosperującej firmie, willę nad samym morzem, sportowy samochód albo luksusowy jacht. Jednak wolę szalone i fascynujące projekty realizowane z ludźmi pełnymi pasji od rzeczy materialnych – one nie dają mi szczęścia.

Piłka nożna to jedna z moich pasji od dzieciństwa i zawsze marzyłem, aby być właścicielem dużego klubu piłkarskiego. Wybrałem Polonię, bo to klub z niesamowitą historią i potencjałem, a ponadto Warszawa to mój dom – tu mieszkam i nie chciałem inwestować w żaden klub w innym mieście niż stolica.

Jaki jest Twój główny cel związany z Czarnymi Koszulami?

Moim celem jest przede wszystkim awansowanie do wyższych lig i powrót do Ekstraklasy oraz osiągnięcie przez Klub stabilności i niezależności finansowej bez moich środków prywatnych. Mój plan zakłada, że Klub będzie grał w najwyższej lidze najpóźniej w 2029 roku. Marzę także o tym, abyśmy mogli w przyszłości grać przeciwko najlepszym zespołom w skali europejskiej i aby Polonia była nie tylko jednym z najlepszych klubów w Polsce, ale także w Europie.

Więcej informacji na temat rozwoju Klubu można znaleźć w Planie Strategicznym stworzonym w maju 2020.

Jakim miejscem chciałbyś, aby był stadion Polonii?

Moim marzeniem jest, aby kibice Polonii byli najlepsi w całej Polsce oraz aby meczom zawsze towarzyszył świetny doping, pieśni, wspaniała atmosfera i emocje, ale zawsze z pozytywnym, radosnym nastawieniem, także w stosunku do kibiców naszych przeciwników.

Oczywiście chcemy wygrywać, być wielkim klubem, którego rywale szanują i którego się boją. Ale chcemy również być klubem, który wszyscy podziwiają i zazdroszczą nam radosnej i życzliwej atmosfery, tworzonej przez naszych kibiców.

INWESTYCJE W KLUB

W marcu 2020 pierwszym zastrzykiem finansowym w kwocie 2 220 500 zł Gregoire Nitot uratował Klub przed bankructwem. Środki te zostały przeznaczone między innymi na spłacenie zaległych wynagrodzeń piłkarzy i długów za wynajmem stadionu od Miasta.

Obecnie kwota dokapitalizowania spółki z prywatnych środków Gregoire Nitot wynosi już 6 220 500 zł, a w 2022 roku Prezes planuje przeznaczyć na ten cel kolejne 3 mln zł. Właściciel co miesiąc pokrywa duże straty finansowe generowane przez Klub – według szacunków obecny rok finansowy zakończy się z kwotą 2 mln zł na minusie.

Nowy właściciel wniósł środki nie tylko własne, ale także sponsora strategicznego Czarnych Koszul – jego firma Sii Polska co kwartał wspiera Klub kwotą 250 tys. zł.

Więcej informacji o finansowaniu Klubu można znaleźć w zakładce Sprawozdania finansowe.

2020

Gregoire Nitot: 6 220 500
Sii: 500 000

2021

Sii: 1 000 000

Plan na 2022

Gregoire Nitot: 3 000 000
Sii: 1 000 000

Suma pieniędzy, które Polonia otrzymała dzięki Gregoire Nitot do 2021:

POZOSTAŁE INWESTYCJE

Sii Polska – założyciel, prezes, właściciel 30% udziałów
Tawerna Kaszubska – właściciel

Gregoire Nitot uwielbia poznawać nowe obszary biznesowe i branże. Oprócz inwestycji w Polonię Warszawa, jest także założycielem i prezesem firmy Sii Polska – największego dostawcy usług outsourcingowych w Polsce oraz spółki córki Sii Szwecja. Poza tym jest właścicielem Tawerny Kaszubskiej – położonego nad samym brzegiem jeziora pensjonatu na Kaszubach. To jedno z jego ulubionych miejsc na świecie, z którego pochodzi również jego żona.

 

GREGOIRE NITOT BLOG

FILMY

Kick-off sezonu 2021/22 z Gregoire Nitot

Wywiad z Bartkiem Drylem, członkiem zarządu Polonii Warszawa

Wywiad z Wojtkiem Szymankiem, trenerem Polonii Warszawa

Wywiad o planach na rozwój Polonii dla Dumy Stolicy

15 pytań na 15 lat – CEO Sii Polska odpowiada na pytania pracowników

MEDIA O GREGOIRE NITOT

Piłka po stronie...Warszawy
WWW.INTERIA.PL 06.10.2021
Polonia Warszawa wraca do żywych
PRZEGLADSPORTOWY.PL 09.05.2020

POZOSTAŁE INWESTYCJE

Sii Polska – założyciel, prezes, właściciel 30% udziałów
Tawerna Kaszubska – właściciel

Gregoire Nitot uwielbia poznawać nowe obszary biznesowe i branże. Oprócz inwestycji w Polonię Warszawa, jest także założycielem i prezesem firmy Sii Polska – największego dostawcy usług outsourcingowych w Polsce oraz spółki córki Sii Szwecja. Poza tym jest właścicielem Tawerny Kaszubskiej – położonego nad samym brzegiem jeziora pensjonatu na Kaszubach. To jedno z jego ulubionych miejsc na świecie, z którego pochodzi również jego żona.

 

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *