I Drużyna

Podtrzymać passę

Data publikacji: 21.10.2022

W piątkowy wieczór Polonia Warszawa podejmie o godzinie 19:11 spadkowicza z Fortuna 1 Ligi – zespół Górnika Polkowice. Gospodarze mając za sobą aż 14 spotkań bez porażki są niekwestionowanymi faworytami w tym spotkaniu, zaś goście grają w tym sezonie w kratkę. Po ostatnich trzech porażkach z rzędu w zeszłej kolejce dzięki bramkom Arkadiusza Piecha i Szymona Kiebzaka nasi piątkowi rywale zdołali wygrać 3-0 z rezerwami lubińskiego Zagłębia. Zapowiada się na naprawdę ciekawe widowisko, gdyż zarówno goście jak i gospodarze potrzebują punktów by awansować w ligowej tabeli.

Historia Klubu z Polkowic

Do Polkowic przybyli osiedleńcy z różnych rejonów kraju, ale w przeważającej większości była to ludność z Kresów Wschodnich. Na początku 1947 roku powołano pierwszy klub sportowy „Włókniarz” Polkowice. Zorganizowana drużyna przystąpiła do rozgrywek o mistrzostwo kl. „D”. Pierwszy historyczny mecz o mistrzostwo kl. „D” rozegrano w Polkowicach pomiędzy: K.S. Włókniarz Polkowice – K.S. „Cukrownik” Głogów. Mecz zakończył się wysokim zwycięstwem Polkowiczan 5:1. Pierwszą historyczną bramkę strzelił Jan Żelisko. Tylko jednego sezonu drużyna potrzebowała by awansować do kl. „C”. W 1951 roku nastąpiła zmiana barw klubowych i patronatu opiekuńczego. K.S. „Włókniarz” został przemianowany na L.Z.S. Polkowice. Drużyna piłkarska po trzech latach osiągnęła prymat kl. „C” i uzyskała awans do kl „B”. Sekcja piłki nożnej poszerzyła swoją działalność i już w 1953 r. posiadała dwie drużyny w kl. „B” i „C” oraz drużynę juniorów. W roku 1954 zespół zdobył Mistrzostwo kl. „B” w grupie zielonogórskiej i uzyskał awans do kl. „A”. W 1965 roku zespół pod wodzą grającego trenera Tadeusza Ptasznika wywalczył awans do klasy „A”. 1 stycznia 1967 r. Polkowicom przywrócono prawa miejskie. Jesienią tegoż roku dokonano zmian barw klubu i jego opiekuna. Utworzono nowy klub sportowy TKS „Górnik” przy Zakładach Górniczych „Polkowice”. Od 1977 do 1989 roku szkoleniowcami pierwszego zespołu byli kolejno mgr Krzysztof Pawlica, Bogdan Jankowski, Stefan Beńko, Henryk Markowski i Andrzej Kot. W tym okresie przez pierwszy zespół przewinęło się ponad 66 piłkarzy. Drużyna „Górnika” Polkowice przez dwanaście wyżej wymienionych sezonów należała do najlepszych w lidze okręgowej, ale nie potrafiła zdobyć przodownictwa w tabeli i wywalczyć awansu do klasy wyższej. Dopiero w sezonie 1988/89 pod kierownictwem Andrzeja Kota zespół zdobył tytuł mistrzowski i awans do III ligi. W sezonie 1999/2000 drużyna piłkarska zajęła pierwsze miejsce w III lidze i wywalczyła awans do II ligi. W sezonie 2000/2001 zespół uplasował się na trzeciej pozycji w II lidze, ale uległ w barażach Stomilowi Olsztyn. W sezonie 2002/2003 Górnik awansował do ekstraklasy z pierwszego miejsca. W najwyższej klasie rozgrywkowej występował jedynie przez jeden sezon. Przed sezonem 2011/2012 zespół otrzymał licencję na grę w I lidze jako KS Polkowice. Po rundzie jesiennej sezonu 2013/14 wycofał się z rozgrywek o mistrzostwo II ligi zachodniej. Sezon 2014/15 KS Polkowice rozgrywał w IV lidze w grupie dolnośląskiej. Zajął w niej drugie miejsce i zagwarantował sobie tym samym awans. W sezonie 2015/16 zespół wywalczył pierwsze miejsce w III lidze w grupie dolnośląsko-lubuskiej, jednak przegrał baraż o mistrzostwo rozgrywek, przez co nie zdołał zapewnić sobie awansu. W 2018 roku klub powrócił do nazwy Górnik Polkowice. Dnia 25 maja 2019 roku zespół pod wodzą trenera Enkeleida Dobiego zapewnił sobie awans do II ligi 2019/2020. W sezonie 2020/21 Górnik na 3 kolejki przed końcem zapewnił sobie awans do I ligi.

HISTORYCZNE POJEDYNKI

Ostatni raz obie drużyny spotkały się 18 kwietnia 2007 na drugim poziomie rozgrywkowym. Tamto spotkanie wygrała Polonia aż 4-1. Hattricka w tamtym meczu zdobył Jacek Kosmalski, a kolejną bramkę dołożył Grzegorz Wędzyński.

FORMA ZESPOŁU GÓRNIKÓW

Górnik z pewnością nie radzi sobie najlepiej w tym sezonie. Zmiana trenera nie spowodowała właściwie polepszenia wyników w żadnych stopniu. Pod wodzą Tomasza Gregorczyka Górnik wygrał zaledwie 2 spotkania, a przegrał aż 3 (z Radunią, Kotwicą oraz Siarką). Zielono-Czarni są drużyną, podczas której meczy pada najmniej bramek w całej lidze (2,33 gola na mecz). Z drugą najsłabszą ofensywą w lidze (1,13 goli strzelonych na mecz) nasi piątkowi rywale zajmują 10 lokatę. Z ciekawszych statystyk możemy się dowiedzieć, że Górnik najczęściej strzela gole pod koniec pierwszej połowy, a traci w minutach 76-90+. Na pewno nie będzie to łatwe spotkanie i zespołu z miasta miedzi nie wolno nam lekceważyć.

Jakub Wawszczyk – W tej lidze nie można nikogo lekceważyć, tu nie ma łatwych spotkań. Trenujemy każdego tygodnia tak samo ciężko, żeby nie być nigdy zaskoczonym. Liczy się każdy kolejny krok, najważniejszy do postawienia jest teraz w piątek.

KTO MOŻE NAM ZAGROZIĆ?

Z zespołu rywali trzeba będzie z pewnością uważać na tegoroczne nabytki. Abdallah Hafez – ofensywny pomocnik Zielono-Czarnych w tym sezonie na 14 rozegranych spotkań załadował już rywalom 5 bramek. Na pewno swoją wartość będzie chciał pokazać Arkadiusz Piech. Ten 37-letni ligowy wyjadacz w ostatniej kolejce, a zarazem dla niego pierwszej w nowym zespole, wszedł do nowej ekipy jak smok i z miejsca zdobył 2 bramki przeciwko Zagłębiu 2 Lubin.

FORMA WALECZNYCH POLONISTÓW

Nasi waleczni poloniści nie przegrali żadnego spotkania od 1. kolejki, gdzie to przegrali 1-2 z Pogonią Siedlce. Jak na razie żaden zespół w tym sezonie nie jest w stanie zagrozić naszej drużynie podczas meczów domowych. Niemalże każde spotkanie obfituje w gole naszego zespołu (tylko w meczu z Wisłą Puławy padł remis 0-0) więc mamy nadzieję, że w piątkowy wieczór poloniści podtrzymają zwycięską passę i ograją rywala z Polkowic.


Red. Tymoteusz Janczak