- Strona główna
- ›
- Aktualności
- ›
- Ostatnia prosta do marzeń! Polonia gra z Garbarnią
Czarne Koszule rozegrają drugie wyjazdowe spotkanie z rzędu. Tym razem nasza drużyna uda się do Krakowa i powalczy o trzy punkty w meczu z Garbarnią. Patrząc na tabelę przed polonistami stoi zdecydowanie łatwiejsze zadanie niż zeszłotygodniowy mecz z GKS-em Jastrzębie. Garbarnia w rundzie wiosennej nie jest w najlepszej dyspozycji, przegrywając cztery z ostatnich pięciu rozegranych meczów, zajmując po 30 kolejkach przedostatnie miejsce w tabeli. Zawodnicy Polonii nie mogą jednak spodziewać się łatwego meczu, jak nieprzewidywalna bywa eWinner 2. Liga pokazał mecz z Zagłębiem II Lubin. Mamy jednak nadzieję, że nasi zawodnicy wrócą do Warszawy z trzema ważnymi punktami!
Garbarnia Kraków to klub z bogatą historią. Założona w 1921 roku początkowo nosiła nazwę Klub Sportowy Lauda.
W 1924 roku patronem klubu zostały Polskie Zakłady Garbarskie, co spowodowało zmianę nazwy na Klub Sportowy „Garbarnia”. Pozyskanie przez klub bogatego patrona otworzyło przed nim drogę do krajowej elity. W 1926 roku wybudowany został bardzo nowoczesny na ówczesne standardy Stadion przy ul. Barskiej.
W 1929 roku Garbarnia awansowała do najwyższej klasy rozgrywkowej w kraju. Już pierwszy sezon na najwyższym poziomie przyniósł Garbarni pierwsze miejsce w tabeli na koniec rozgrywek. Pomimo to Garbarnia nie zdobyła tytułu mistrza Polski. PZPN uznał, że w meczu Warty Poznań z Klub Turystów Łódź w łódzkim zespole wystąpił nieuprawniony zawodnik i przyznał walkower na korzyść Warty, która tym sposobem wyprzedziła Garbarnię w końcowej klasyfikacji.
W sezonie 1931 Brązowi zdobyli mistrzostwo Polski. Garbarnia wygrała wówczas niespodziewanie ligę, wyprzedzając między innymi Wisłę Kraków. Było to największe osiągnięcie w dotychczasowej historii klubu. Rok 1949 przyniósł poważne zmiany organizacyjne. Kluby sportowe przymusowo łączono w zrzeszenia oraz zmieniano ich historyczne nazwy. W ten sposób Garbarnia stała się „Związkowcem Kraków” i pod tą nazwą przystąpiła do rozgrywek pierwszoligowych od następnego sezonu. W sezonie 1951 drużyna z Krakowa zajęła przedostatnie miejsce w tabeli i spadła z najwyższej klasy rozgrywkowej
W sezonie 1955 powrócono do nazwy Garbarnia oraz do najwyższej ligi. W sezonie 1956 spadli z ligi po zajęciu ostatniego, 12. miejsca w tabeli i jak dotąd był to ostatni sezon Garbarni w polskiej ekstraklasie.
Następne lata Garbarnia spędziła, występując w niższych klasach rozgrywkowych.
W jesiennym meczu na stadionie przy ul. Konwiktorskiej Polonia zremisowała z Garbarnią 1:1. Wynik spotkania otworzyła drużyna gości. Już w 8. minucie spotkania doskonałe dośrodkowanie z rzutu rożnego wykorzystał Patryk Warczak, który strzałem głową pokonał Michała Brudnickiego. Na odpowiedź Dumy Stolicy nie trzeba było długo czekać. W 13. minucie Marcin Kluska otrzymał doskonałe podanie w pole karne od Łukasza Piątka, po czym odegrał do ustawionego na siódmym metrze Michała Fidziukiewicza, który pewnie wykończył akcję i wyrównał wynik meczu. Następne minuty to sporadyczne próby ataków z obu stron, które nie przyniosły rezultatów. Po końcowym gwizdku drużyny musiały zadowolić się podziałem punktów.
Po 30 kolejkach Garbarnia zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli. W 2023 roku na jedenaście rozegranych meczów nasi jutrzejsi rywale zwyciężyli w trzech, zremisowali w jednym oraz siedem razy przegrali. Pomimo zdobycia tylko 10 punktów, Brązowi potrafili zajść za skórę wyżej notowanym rywalom. Przekonały się o tym między innymi Stomil Olsztyn i Wisła Puławy.
Polonia jest zdecydowanym faworytem spotkania. eWinner 2. Liga uczy jednak pokory i przed żadnym spotkaniem nie można dopisywać sobie trzech punktów. Mamy nadzieję, że nasi zawodnicy wyjdą w pełni skoncentrowani, pewnie zwyciężą, umocnią się na pozycji lidera rozgrywek i postawią kolejny krok w kierunku Fortuna 1. Ligi.
W Krakowie trener Rafał Smalec nie będzie mógł skorzystać tylko z dochodzącego do zdrowia Macieja Radaszkiewicza. Pozostali zawodnicy są gotowi do walki o kolejne zwycięstwo.
Zagrożeni kartkami są: Krystian Pieczara, Marcin Kluska, Bartosz Biedrzycki, Krzysztof Koton, Michał Bajdur, Piotr Marciniec.
Sobota 13.05.2023, godzina 16:00
Stadion Garbarni Kraków, ul. Rydlówka 23, Kraków.
Transmisja WP Pilot.
AKTUALNOŚCI
USTRZEL NAJŚWIEŻSZE NEWSY I RABATY!
Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych zostały określone w Polityce PrywatnościZOSTAŃ SPONSOREM KLUBU

PRZYGOTUJ SIĘ NA MECZ

KOMENTARZE