Klub

Komunikat klubu ws. meczu ze Skrą Częstochowa w Pucharze Polski

Data publikacji: 25.10.2023

W związku z wydarzeniami, które miały miejsce podczas meczu pierwszej rundy Fortuna Pucharu Polski pomiędzy zespołami: Skra Częstochowa – Polonia Warszawa w dn. 26.09.2023, przedstawiamy opis zdarzenia z zajścia na trybunach z udziałem osób reprezentujących klub Skra Częstochowa, w którym została naruszona nietykalność osobista trenera Polonii Warszawa – Rafała Smalca, a także innych członków naszego sztabu szkoleniowego. Trener z powodu czerwonej kartki nie będzie mógł poprowadzić drużyny w kolejnym spotkaniu pucharowym z Wisłą Kraków, jednak to nie decyzja sędziego o zawieszeniu naszego Trenera jest głównym przedmiotem naszego ubolewania, a zachowanie organizatorów tego spotkania.

Trener Smalec po otrzymaniu czerwonej kartki opuścił strefę techniczną naszego zespołu i udał się na trybunę. Następnie zajął miejsce w strefie nad ławkami rezerwowych. Zaznaczamy, że strefa ta w żaden sposób nie była oznaczona zakazem znajdowania się w niej.

Sędziowie prowadzący mecz wznowili zawody, co w odczuciu wszystkich oznaczało, że Trener znajduje się w prawidłowym miejscu.

Przed przerwą pomiędzy połowami dogrywki, do Trenera podeszła osoba ze służby porządkowej klubu Skra Częstochowa, zaczęła atakować Trenera werbalnie, jak i fizycznie próbując wyrzucić go z miejsca, w którym aktualnie przebywał. Pomimo prośby ze strony Trenera o pokazanie regulaminu obiektu lub dokumentu, który zabrania stać w tym miejscu, pracownicy gospodarzy pozostawali niewzruszeni. Następnie używając niewspółmiernej do sytuacji siły, podjęto próbę usunięcia trenera z miejsca, w którym stał, został złapany za kark, duszony oraz szarpany.

Pragniemy zauważyć, że podczas wyżej opisanych zdarzeń, obecna była jedna z osób reprezentujących klub gospodarzy: Artur Szymczyk – Prezes Zarządu Skry Częstochowa. Pan Prezes w żaden sposób nie próbował wyciszyć zdarzenia, wręcz przeciwnie. Podczas całego zajścia Trener Rafał Smalec usłyszał wiele gróźb oraz stwierdzeń, które atakowały jego osobę.

Czerwoną kartkę w tym meczu otrzymał również asystent Trenera Maciej Wesołowski. Po otrzymaniu czerwonej kartki i opuszczeniu strefy technicznej udał się na trybuny, gdzie po drodze osoba z identyfikatorem – Prezes Zarządu p. Artur Szymczyk, zwracał się do niego wielokrotnie w wulgarny sposób. Ponadto naruszono nietykalność cielesną asystenta Trenera próbującego uspokoić sytuację, poprzez agresywne odepchnięcie. Fakt agresji wobec członków naszego sztabu został zarejestrowany z drona, nagrywającego fragmenty meczu pomiędzy drużynami Skry i Polonii w celach szkoleniowych. Trenerzy Smalec i Wesołowski byli zastraszani przez ochronę obiektu i Prezesa Zarządu Skry Częstochowa do końca meczu. W naszej opinii nie tak powinna wyglądać komunikacja klubu gospodarza w stosunku do sztabu szkoleniowego drużyny gości. Jeżeli w taki sposób, w odniesieniu do komunikatu klubu Skry Częstochowa z dnia 27.09.2023, udział prezesa Skry Częstochowa „uspokajał” sytuację, to mamy poważne wątpliwości czy tak samo rozumiemy znaczenie słowa „uspokojenia”.

Jako Klub Polonia Warszawa Sp. z o.o., chcemy wyrazić głębokie oburzenie w związku z zachowaniem osób funkcyjnych Klubu Skra Częstochowa. Bezpieczeństwo drużyn (piłkarzy, sztabu szkoleniowego) uczestniczących w rozgrywkach Pucharu Polski, a w szczególności zespołu gości jest fundamentem, który klub gospodarza powinien bezsprzecznie zapewnić. Sytuacja, w której drużyna przyjezdna zostaje zaatakowana werbalnie oraz fizycznie przez pracowników klubu gospodarza uważamy za skandalicznie i niedopuszczalne. Decyzję o napisaniu tego oświadczenia podjęliśmy na podstawie opinii jednostronnego, nieprzedstawiającego pełnego kontekstu stanowiska przez klub Skra Częstochowa z dnia 27.09 br., a także z powodu braku odniesienia się do tej sprawy przez Komisję Dyscyplinarną PZPN do dzisiaj (tj. 25.10.2023).

W związku z powyższym przesłaliśmy ponowną prośbę o stanowisko wobec wyżej opisanej sytuacji do odpowiednich organów Polskiego Związku Piłki Nożnej, na których odpowiedź w tej sprawie czekamy. Do wysłanego pisma załączyliśmy wspomnianą w komunikacie dokumentację wideo.