NAJBLIŻSZY PRZECIWNIK - WARTA POZNAŃ
18/03/2017

WARTA POZNAŃ

Rok założenia: 1912

Barwy:  zielono-białe

Warta Poznań w bieżącym sezonie: W meczu poprzedzającym potyczkę z Polonią, Warta przegrała na własnym stadionie 1:3 z Odrą Opole. Drużyna z Poznania zajmuje aktualnie trzynaste miejsce w tabeli i jest o 2 pozycje wyżej niż Czarne Koszule. Na wyjazdach podopieczni Petra Nemeca notują jak na razie bilans 4-1-5. W przeciwieństwie do meczów w delegacji, zawodnicy Warty gorzej radzą sobie na własnym stadionie. Dotychczas bilans ich meczów domowych to 2-4-5. Bilans bramkowy Zielonych to 25:39.

Historia meczów Warta Poznań - Polonia Warszawa: Jak dotąd piłkarze obu klubów rywalizowali czterdzieści osiem razy. Stan rywalizacji jak na razie jest zdecydowanie korzystniejszy dla Warty Poznań, która wygrała 27 razy, przy sześciu remisach i 15 wygranych Polonii. Bilans bramkowy 97:67 dla Warty Poznań.

Ostatni bezpośredni mecz: Warta Poznań 1-0 Polonia Warszawa

Historia klubu: Klub powstał 15 czerwca 1912 roku. Już 18 sierpnia piłkarze Warty rozegrali pierwszy mecz – ich rywalem była poznańska Hertha. W 1913 roku rozegrano pierwsze Mistrzostwa Wielkopolski, w których oprócz Warty uczestniczyły zespoły Ostrowii i Posnanii. Historyczny, pierwszy w Wielkopolsce tytuł przypadł Warcie. 

Po zakończeniu I Wojny Światowej Warta zgłosiła swój akces do Polskiego Związku Piłki Nożnej i zdobyła pierwsze w wolnej Polsce mistrzostwo okręgu. Sukces ten powtórzyła w następnych latach, dzięki czemu uzyskała prawo startu w finale pierwszych piłkarskich mistrzostw Polski (zajęła w nich III miejsce). Rok 1929 był przełomowy dla piłkarskiego zespołu Warty. W 17 lat od chwili powstania klubu Warciarze sięgnęli po pierwszy tytuł Mistrza Polski, wygrywając ligową rywalizację z przewaga jednego punktu nad Garbarnią Kraków i trzech nad innym krakowskim zespołem – Wisłą. 

Piłkarze Warty nie zrezygnowali z futbolu w czasie hitlerowskiej okupacji. Pod firmą Wildy, uczestniczyli w konspiracyjnych rozgrywkach o mistrzostwo Poznania. Kiedy tylko najkrwawsza z wojen się skończyła, zawodnicy Warty wybiegli na zdewastowany stadion przy ul. Rolnej. W 1946 roku Warciarze zakwalifikowali się do rozgrywek finałowych o mistrzostwo Polski, kończąc je na drugiej pozycji. 

W 1991 roku Warta prowadzona przez trenera Andrzeja Żurawskiego znów powróciła do II ligi. Jesień w wykonaniu beniaminka była jednak kiepska. W zimowej przerwie nastąpiła mobilizacja, udało się pozyskać sponsorów, trenerem został Wojciech Wąsikiewicz. „Zieloni” z trudem uratowali ligowy byt. Przed kolejnym sezonem pojawiła się szansa na grę w ekstraklasie, w czym pomóc miała fuzja z lokalnym rywalem Olimpią. Nie doszła ona do skutku. Warciarze przystąpili do rozgrywek w II lidze, w której radzili sobie nadspodziewanie dobrze. Dystansując wrocławską Ślęzę oraz Sokoła-Elektromis Pniewy, w czerwcu 1993 roku – po 43 latach przerwy – powrócili do ekstraklasy.

Drugi sezon występów w ekstraklasie był jednak gorszy. Rozbity kadrowo zespół nie był w stanie skutecznie konkurować z rywalami i w 1995 roku opuścił I ligę. Nie dość, że nie zdołał do niej powrócić, to po roku gry na zapleczu pierwszego frontu spadł do III ligi. Awans do II ligi udało się wywalczyć dopiero w 2007 roku, na 95-lecie Klubu, po meczach barażowych z Unią Janikowo.

W sezonie 2010/2011 po rundzie jesiennej Warta znajduje się w strefie spadkowej. Pogrążoną w kryzysie drużynę przejął nowy zarząd, na czele z Panią Prezes Izabellą Łukomską-Pyżalską, a za uratowanie pierwszoligowego bytu odpowiadał ponownie trener Bogusław Baniak.

W sezonie 2012/2013 Warta Poznań spadła do II ligi, a rok później nie otrzymała licencji na grę na poziomie centralnym i została zdegradowana do III ligi.

Przygoda w III lidze nie trwała jednak długo. Już po dwóch latach udało się powrócić na poziom centralny i sezon 2016/2017 Warta rozpoczęła w II lidze. Obecne rozgrywki zaczęły się dla klubu z Poznania bardzo słabo. Po 4. kolejkach Warta zgromadziła tylko jeden punkt i aktualnie zajmuje ostatnie miejsce w tabelii.

Powrót